P O D S T O L O M spet voda curlja
»Medstolmi« kot pravimo po domače grapi med Malim in Velikim Stolom v Karavankah, pri odcepu poti proti Bevšči, je bila že nekdaj, ob izviru, zgrajena ˝kašca˝. To je rezervoar, v katerem se nabira voda. Ta kašca je iz betona in je bila pokrita s ploščo. Čas in vreme sta naredila svoje. Težki kamni, ki so se privalili izpod vrha Stola, so poškodovali ploščo in grušč je zasul kašco. Studenček ali voda, kakor temu pojavu pravimo, se je »zgubila«.
Prijatelj Balohov Franck iz Žirovnice, mi je pred dnevi o tem pripovedoval, da je bil z očetom že leta 1936 pri tem izviru in da so od tam, z brento nosili vodo v Prešernovo kočo. Potrdil je mojo trditev, da smo domačini temu kraju rekli ˝pr’ Stedenc˝.
Leta 1952 so naju s prijateljem Stanetom graničarji »spustili« nekega nedeljskega jutra na Stol. Meja z Avstrijo je bila takrat strogo varovana. Nobenih sredstev za zvezo takrat ni bilo, le s kretnjami in dogovorjenimi znaki so se graničarji na daljavo sporazumevali. Že na Gači so naju ustavili, pod vrhom Stola pa še enkrat. Če ne bi imela ustnega dovoljenja od komandirja karavle pri Valvasorjevem domu, bi naju zagotovo nagnali nazaj ali pa zvezana odvlekli v dolino…Tako pa smo se le prijetno pogovarjali.
To je bil takrat ponos za dva mlada fantiča.
Stane je imel seboj čutarico s sladko črno kavo iz ječmena, ki mu jo je pripravila mama Micka. Do ˝Stedenca˝ sva pol kave že popila in iz studenčka je voda hitro nakapala, da je bila čutarica spet polna. To mi je ostalo v lepem spominu do danes.
Ko sem kasneje obiskoval ta kraj je bilo vsakič bolj zanemarjeno stanje, voda je izginila. Zdaj sem našel kup rjaste pločevine, s katero je nekdo to pokril. Veliko rjastih pločevink, steklenih drobcev in druge nesnage, sem izvlekel iz jame in nekaj prinesel v dolino. Težke kamne mi je iz jame pomagal dvigniti Muhovčov Janez iz Žirovnice, ki se je vračal s Stola. Ker sem nato še z večjo vnemo brskal v globino, sem naletel na težak kamen. Nad tem bi obupal, če ne bi takrat prišla mimo družina iz Stuttgarta. Bili so radovedni kaj počnem in sem jim povedal zgodbo in da imam problem s tem težkim kamnom. Oče se je ponudil v pomoč in sva čez podloženo kamenje prevalila ta težak kamen na površje.
Potem sem brskal, brskal v globino pod kamenje in vode je bilo vedno več, veselje pa nepopisno. Voda se je hitro zbistrila in sem se je napil, dobre, čiste, hladne…skoraj do škode.
Namen mojega pohoda je bil dosežen in presežen. Ker sem želel urediti studenček v uporabno stanje, sem snel kratko cevko iz grebelce ali krampiča, katerega sem prejšnji dan izdelal v ta namen in jo vgradil med kamne. Podstavil sem kamen, postavil nanj plastično posodico, ker česa bolj primernega nisem imel, kamor se nataka voda. Zraven sem naredil še »korito« tako, da sem skupaj sestavil kamne in jih obložil z gruščem. Voda se je kmalu zbistrila. Zaradi »igre« svetlobe mi je uspela fotografija, na kateri pri odsevu svetlobe od vode, sebe prepoznam.
Zapomnil bom torek 21. junija 2011, ko sem mogoče otel pozabi eno od zgodovinskih vrednot v kraju, delo naših prednikov, na višini skoraj 2000 m, pred tem, da to zasuje plaz
za vedno.
Ob tem še misel, da me zdaj, ko sem to storil, še bolj kot prej »vleče« na Stol.
Pod okriljem K’PR’ uredil in zapisal
Pavel Bešter
Ta spis je bil objavljen v občinskem glasilu ‘NOVICE občine Žirovnica’ št. 3 – julij 2011. Priložena je tudi slika, kako je izgledalo po čiščenju in prvi, zasilni ureditvi.